Ciekawostki

Jakie kratki wentylacyjne do mieszkań?

Wentylacja budynków mieszkalnych G7PRO Kraków

Kratki wentylacyjne do mieszkań 

Kratki wentylacyjne do systemów wentylacji mieszkaniowej w budynkach wielorodzinnych możemy podzielić zgodnie z podziałem systemów wentylacji na : higrosterowalne i stałociśnieniowe.

Oba systemów cechują się nieco innymi właściwościami.

O ile kratki higrosterowalne mają możliwość w miarę płynnej zmiany wydatku - zależnie od poziomu wilgotności w pomieszczeniu to kratki stałociśniowe mają ustawiony stały wydatek niezależny od warunków zewnętrznych panujących w lokalu

Kratki higrosterowalne

Kratka higrosterowalna wyposażona jest w czujnik wilgotności oparty na taśmie poliamidowej, która nie wymaga zasilania. Pod wpływem zmian wilgotności w powietrzu zmienia ona swoją długość, powodując większe bądź mniejsze otwarcie przepustnicy, automatycznie regulując wymianę powietrza w pomieszczeniu. 

Dodatkowo możliwe jest zamówienie kratki z przepływem wymuszonym, uruchamianym za pomocą cięgna, czujnika ruchu lub zasilaniem elektrycznym, który równy jest maksymalnemu przepływowi powietrza kratki.

Kratka posiada dwie przepustnice: automatyczną (stopień otwarcia zależny od poziomu wilgotności względnej) i stałą ( nastawa ręczna – kilku położeniowa, umożliwiająca dostosowanie przepływów do wymagań projektu)

Zdjęcie kratka Alize Hygro

Kratki stałociśniowe (samoregulujące) 

Kratki wywiewne samoregulujące  są przeznaczone do wyciągu powietrza z pomieszczeń sanitarnych typu: kuchnia, łazienka i toaleta. Mogą być stosowane w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej. Kratki montowane są w instalacjach wentylacyjnych na zakończeniach przewodów wyciągowych. Wbudowany regulator przepływu reaguje na zmieniające się ciśnienie w przewodzie wentylacyjnym, dostosowując swoją objętość w taki sposób by utrzymać stały przepływ usuwanego powietrza.

Zdjęcie kratka typu BAT firmy Aereco

Kratka stałociśnieniowa Aereco