Rekuperatory stacjonarne 2025 ranking TOP7 porównanie

Rekuperatory dla domu do 400 m³/h – TOP 6
Wentylacja z odzyskiem ciepła – porównanie i ranking
Profesjonalne porównanie 6 najlepszych rekuperatorów do domu jednorodzinnego: Thessla Green, Defro, Vallox, Enervent, Wanas i Komfovent. Który system wentylacji z odzyskiem ciepła wybrać w 2025 roku?
Rekuperatory dla domu o wydajności do 400 m³/h to najczęściej wybierana kategoria central wentylacyjnych w polskich domach jednorodzinnych 100–200 m². Nowoczesna wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala odzyskać nawet 95% energii z powietrza wywiewanego. W tym rankingu rekuperatorów 2025 porównujemy sześć central od sześciu producentów – dla każdego wybraliśmy najlepszy model pod kątem zaawansowania technicznego. Szczególną uwagę poświęciliśmy trzem parametrom pomijanym w typowych porównaniach: funkcjom automatyki, sprawności odzysku ciepła wg normy EcoDesign (nie tylko maksymalnej!) oraz poziomowi hałasu na najniższym biegu.
- Co to jest rekuperator? Ile kosztuje?
- Jak wybrać rekuperator do domu?
- Ranking rekuperatorów do 400 m³/h – TOP 6
- Porównanie typów wymienników ciepła
- Analiza hałasu na najniższym biegu
- Tabela porównawcza – wszystkie parametry
- Dlaczego warto zainwestować w rekuperator?
- Który rekuperator wybrać? Podsumowanie
- FAQ – pytania o rekuperatory
Co to jest rekuperator i ile kosztuje wentylacja z odzyskiem ciepła?
Rekuperator to centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła zapewniająca mechaniczną wymianę powietrza z jednoczesnym odzyskiem 85–95% energii cieplnej. Sam rekuperator do 400 m³/h kosztuje 5 000–14 000 zł. Kompletna instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła dla domu (centrala + kanały + anemostaty + czerpnia + wyrzutnia + montaż) to 15 000–30 000 zł. Roczne oszczędności na ogrzewaniu: 1 000–3 000 zł – zwrot w 5–10 lat.
Jak wybrać rekuperator do domu? Kluczowe kryteria
Wybierając rekuperator do domu, warto oceniać cały pakiet technologiczny. Oto parametry przeanalizowane w naszym rankingu rekuperatorów:
- Sprawność odzysku ciepła – porównujemy maksymalną i normowaną wg EcoDesign (przy przepływie referencyjnym). Te dwie liczby mogą się dramatycznie różnić!
- Hałas na najniższym biegu – w nocy rekuperator pracuje na minimum. LwA (moc akustyczna) vs LpA (ciśnienie w pokoju) to ogromna różnica.
- Automatyka – bilansowanie przepływów, monitoring filtrów, sterowanie mobilne, inteligentny dom.
- Typ wymiennika – przeciwprądowy (najwyższa sprawność), obrotowy (brak kondensatu) czy entalpiczny (odzysk ciepła + wilgoci).
- Klasa filtracji – F7 (ePM1 60%) wychwytuje pyłki, smog PM2.5 i alergeny.
🏆 Szybka odpowiedź: najlepsze rekuperatory do domu 2025
- Thessla Green AirPack4 400h Enthalpy – najbardziej zaawansowany, entalpiczny odzysk ciepła i wilgoci, 7 autorskich systemów, montaż do -15°C
- Defro DRX 400 H PLUS – najlepsza automatyka (sterownik 5″ + e-Modul), sprawność CORE do 95%
- Vallox 110 MV – najcichszy nocą (24 dB), klasa A+, MyVallox Cloud, 5 lat gwarancji
- Enervent LTR-3 – 4 wersje wymiennika (w tym sorpcyjny), F7, grzanie/chłodzenie wodne
- Wanas 400 H HI-TECH E – entalpiczny odzysk wilgoci, EcoDesign 79,2%, internet w standardzie
- Komfovent Domekt R 400 H – klasa A+, filtracja PM1 (F7), najcichszy nominalnie 32 dB @3m
Szczegółowe porównanie, tabelę parametrów i analizę hałasu znajdziesz poniżej.
Ranking rekuperatorów do 400 m³/h – od najbardziej do najmniej zaawansowanego
AirPack4 400h Enthalpy to najbardziej zaawansowany technicznie rekuperator dla domu na polskim rynku. Jako jedyny łączy entalpijny odzysk ciepła (max 91%, EcoDesign 74%) i wilgoci (max 85%, EcoDesign 70%) z siedmioma autorskimi systemami w standardzie. CF2 automatycznie bilansuje przepływy na podstawie pomiaru ciśnienia. AFC monitoruje zabrudzenie filtrów w czasie rzeczywistym – nie czasowo co 90 dni, lecz po faktycznym spadku wydajności. FPXptc z nagrzewnicą PTC chroni wymiennik do -7°C, a ERV gwarantuje minimalną temperaturę nawiewu. InFlow redukuje hałas w kanale nawiewnym. Obudowa FullShell eliminuje mostki cieplne umożliwiając montaż do -15°C. Filtry CleanPad Pure (M5+G2) mają 60% więcej pojemności pyłowej. 100% izolowany bypass, wentylatory EC, Modbus RTU, opcjonalny Expansion2. Na najniższym biegu (95 m³/h, 9 Pa): 37 dB(A) LwA obudowy.
Odzysk wilgoci: max 85% / 70%
Wydajność: 410 m³/h @100 Pa
Hałas min: 37 dB(A) LwA @95 m³/h
Króćce: Ø200 mm
Filtr: M5+G2 CleanPad Pure
Nagrzewnica: 2450 W (FPX+ERV)
Modbus RTU
Bypass 100% izolowany
Montaż do -15°C
- Jedyny rekuperator z entalpijnym odzyskiem ciepła i wilgoci + 7 systemami w standardzie
- AFC – monitoring filtrów w czasie rzeczywistym (nie czasowy)
- CF2 – automatyczne bilansowanie przepływów wentylacji
- FullShell – montaż wentylacji z odzyskiem ciepła na strychu do -15°C
- ERV – gwarancja minimalnej temperatury nawiewu
- InFlow – aktywna redukcja hałasu w kanale nawiewnym
- 37 dB(A) LwA na najniższym biegu – dane z tabeli akustycznej
- Klasa energetyczna A (nie A+)
- Sprawność EcoDesign 74% – niższa niż wersja Energy++ (86%)
- Brak aplikacji mobilnej w standardzie (wymaga Expansion2)
- Króćce Ø200 mm – większe kanały niż u konkurencji z Ø160 mm
Defro DRX 400 H PLUS wygrywa w kategorii automatyki użytkownika wśród rekuperatorów do domu. Kolorowy dotykowy wyświetlacz 5″ firmy TECH STEROWNIKI w cenie urządzenia. Moduł internetowy w standardzie z aplikacją e-Modul. Wymiennik przeciwprądowy CORE – do 95% sprawności. Aż 8 trybów pracy: palenisko, urlop, party, okap, okna, blokada rodzicielska, przełącznik łazienkowy, temperatura komfortu. Flow Balancing bilansuje wentylację, Anti Freeze Control chroni wymiennik. Opcjonalnie czujnik CO₂ i do 6 bezprzewodowych czujników wilgotności. Sterowanie GWC, nawilżaczem i nagrzewnicą 1500 W. Bypass 100%, Modbus RTU, IP40, atest PIB. Hałas nominalny 45 dB(A) LwA.
Sterownik 5″ + e-Modul App
Wydajność: 400 m³/h
Hałas nom: 45 dB(A) LwA
Spręż: 0–200 Pa
Króćce: Ø200 mm
Filtr: M5 ePM10
Klasa: A
Modbus RTU
8 trybów pracy
- Najwyższa sprawność odzysku ciepła w rankingu – do 95% (CORE)
- Kolorowy dotykowy wyświetlacz 5″ w cenie rekuperatora
- Aplikacja e-Modul + internet w standardzie
- 8 trybów pracy – najbogatsza logika sterowania
- Do 6 bezprzewodowych czujników wilgotności (opcja)
- Sterowanie GWC, nawilżaczem, nagrzewnicą z jednego panelu
- Praca od +5°C – nie do pomieszczeń nieogrzewanych
- Masa 80 kg – najcięższy rekuperator w zestawieniu
- Brak danych o hałasie na najniższym biegu
- Brak odzysku wilgoci
Vallox 110 MV to fiński rekuperator dla domu z najcichszą pracą na najniższym biegu – zaledwie 24 dB(A) ciśnienia akustycznego w pokoju przy 31% mocy (~104 m³/h) – niesłyszalny nawet w sypialni. Klasa A+. MyVallox Cloud – pełna kontrola wentylacji z odzyskiem ciepła z dowolnego miejsca. Panel MyVallox Control: 4 profile (dom, poza domem, booster, kominkowy), programator tygodniowy, statystyki. Podwójna filtracja nawiewu G4+F7. Wbudowany czujnik wilgotności. Moc grzewcza 1800 W (2×900 W). Sprawność >85%. Bypass automatyczny, Modbus. Gwarancja 5 lat.
Klasa: A+
Sprawność: >85%
Nawiew/wywiew: 385/406 m³/h
Króćce: 4ר160 mm
Filtr: G4+F7 / G4
MyVallox Cloud
Nagrzewnica: 2×900 W
Czujnik wilgotności
Gwarancja 5 lat
- Najcichszy rekuperator na najniższym biegu – 24 dB(A) w pokoju
- MyVallox Cloud – najlepsza łączność chmurowa ze statystykami
- Klasa A+ – najwyższa efektywność wentylacji z odzyskiem ciepła
- Podwójna filtracja G4+F7 na nawiewie w standardzie
- Wbudowany czujnik wilgotności
- 5 lat gwarancji producenta
- Sprawność >85% – najniższa deklarowana w zestawieniu
- Wymiennik przeciwprądowo-krzyżowy – mniej efektywny niż czysto przeciwprądowy
- Czujnik CO₂ tylko jako opcja
- Brak odzysku wilgoci
Enervent LTR-3 to rekuperator grupy Zehnder z 4 wersjami wymiennika: standardowy, premium, higroskopijny (odzysk wilgoci) i sorpcyjny. Sprawność do 89,8%. Filtracja nawiewu F7 (ePM1 60%). Sterowanie: eWind (app) + eAir (web serwer). Wbudowany czujnik wilgotności. Nagrzewnica 500 W, opcjonalna nagrzewnica wodna 1,8 kW i chłodnica wodna. Gwarancja 5 lat. Wydajność 320 m³/h @100 Pa – do domów ~150 m².
Sprawność: do 89,8%
Wydajność: 320 m³/h @100 Pa
Hałas nom: 45 dB LpA @20 m²
Króćce: Ø160 mm
Filtr: F7 ePM1 60% / M5
Klasa: A
eWind + eAir
Nagrzewnica wodna 1,8 kW (opcja)
Gwarancja 5 lat
- 4 wersje wymiennika – jedyny rekuperator z opcją sorpcyjną i higroskopijną
- Filtracja F7 ePM1 60% w standardzie
- Wbudowana opcja nagrzewnicy wodnej 1,8 kW + chłodzenia wodnego
- Aplikacja eWind + web serwer eAir
- Wbudowany czujnik wilgotności
- 5 lat gwarancji – marka Zehnder
- Wydajność 320 m³/h – dla mniejszych domów do ~150 m²
- Brak danych o hałasie na najniższym biegu
- Klasa A (nie A+)
Wanas 400 H HI-TECH E to rekuperator dla domu z wymiennikiem entalpicznym konkurujący bezpośrednio z Thessla Green Enthalpy – przy zbliżonej cenie oferuje odzysk ciepła (max 91,2%, EcoDesign 79,2% – wyższa niż Thessla Green 74%) i wilgoci. Automatyka V2 z dotykowym sterownikiem, System XF i moduł internetowy w standardzie. Sterowanie wg zapotrzebowania CRS 0,85. Jawnie podany hałas: 38 dB(A) LwA Bieg I. Malowane wnętrze, króćce Ø160 mm, 60 kg, nagrzewnica 500 W. Model z sierpnia 2025, EPREL.
Wymiennik entalpiczny
Wydajność: 400 m³/h @100 Pa
Hałas min: 38 dB(A) LwA Bieg I
Króćce: Ø160 mm
Filtr: ISO Coarse 75% + ePM10 50%
Klasa: A
Internet w standardzie
CRS 0,85
Nagrzewnica 500 W
- Wymiennik entalpiczny – odzysk ciepła i wilgoci jak Thessla Green Enthalpy
- Wyższa sprawność EcoDesign 79,2% vs 74% u Thessla Green
- Moduł internetowy w standardzie
- 38 dB(A) LwA Bieg I – jawnie podany hałas na minimum
- Sterowanie wg zapotrzebowania CRS 0,85
- Kompaktowe króćce Ø160 mm i malowane wnętrze
- Brak autorskich systemów CF2, AFC, InFlow
- Nagrzewnica tylko 500 W (vs 2450 W u Thessla Green)
- Brak Modbus RTU
- Niższa klasa filtracji vs modele z F7
Komfovent Domekt R 400 H to litewska centrala wentylacji z odzyskiem ciepła klasy A+ z najlepszą filtracją. Filtr nawiewny ePM1 60% (F7) wychwytuje PM1, pyłki i alergeny. Wymiennik obrotowy: sprawność 84% przy poborze 52 W nominalnie. Najcichszy nominalnie: 32 dB(A) LpA @3m. Największy ekosystem akcesoriów: nagrzewnica wodna, chłodnica wodna/freonowa, agregat, tłumiki. Sterownik C6M. 515×567×660 mm, 49 kg.
Klasa: A+
Sprawność: 84%
Wydajność znam: ~350 m³/h
Hałas nom: 32 dB(A) LpA @3m
Moc went: 52 W nom / 125 W max
Króćce: Ø160 mm
Nagrzewnica: 1 kW
JPM: 0,28
Masa: 49 kg
- Filtracja F7 ePM1 60% – PM1, pyłki, alergeny, smog
- Klasa A+ przy ultra-niskim poborze 52 W nominalnie
- 32 dB(A) @3m – najcichszy nominalnie
- Największy ekosystem akcesoriów: chłodzenie wodne, freonowe, agregat
- Najlżejszy i kompaktowy – 49 kg
- Sprawność 84% – najniższa w zestawieniu
- Brak danych o hałasie na najniższym biegu
- Mniejsza moc nagrzewnicy (1 kW)
- Mniej zaawansowana automatyka vs Defro czy Vallox
Rekuperatory dla domu – porównanie typów wymienników ciepła
Typ wymiennika to najważniejsza decyzja przy wyborze rekuperatora do domu:
- Wymiennik przeciwprądowy (Defro CORE, Thessla Green Energy++) – najwyższa sprawność do 95%, brak ruchomych części, wymaga kondensatu. Najczęstszy w polskich rekuperatorach.
- Wymiennik obrotowy (Komfovent, Enervent) – kompaktowy, brak kondensatu, częściowy odzysk wilgoci (wersja higroskopijny), ale 1–5% przecieków powietrza.
- Wymiennik entalpiczny (Thessla Green Enthalpy, Wanas HI-TECH E) – odzyskuje ciepło i wilgoć, zapobiega przesuszaniu domu zimą. Sprawność cieplna do 91%. Najwyższy komfort wentylacji z odzyskiem ciepła.
Hałas rekuperatora na najniższym biegu – kluczowy parametr komfortu
Rekuperator przez większość doby pracuje na minimum. Producenci stosują różne metody pomiaru: LwA (moc akustyczna), LpA @3m (ciśnienie w 3 m) lub LpA w pokoju. Porównywanie ich bezpośrednio jest błędne. Co wiemy z kart katalogowych:
- Vallox 110 MV – 24 dB(A) LpA w pokoju @31% (~104 m³/h) – najcichszy, ale LpA w pokoju ≠ LwA
- Thessla Green 400h Ent. – 37 dB(A) LwA obudowy @95 m³/h – pełna tabela oktawowa
- Wanas 400 H HT E – 38 dB(A) LwA Bieg I – jawnie podany
- Komfovent R 400 H – 32 dB(A) LpA @3m / 44 dB(A) LwA – ale tylko nominalny
- Defro DRX 400 H+ – 45 dB(A) LwA – tylko nominalny, brak min.
- Enervent LTR-3 – 45 dB LpA @20 m² – nominalny, brak min.
Jawnie hałas na minimum podają jedynie Thessla Green, Wanas i Vallox. Pozostali producenci rekuperatorów podają wyłącznie wartość nominalną.
Tabela porównawcza rekuperatorów do 400 m³/h – pełne parametry
Zestawienie parametrów 6 rekuperatorów do domu. Najlepsze wartości wyróżnione kolorem. Sprawność EcoDesign wg UE 1254/2014.
| Parametr | Thessla Green Enthalpy | Defro DRX 400H+ | Vallox 110 MV | Enervent LTR-3 | Wanas 400 HT E | Komfovent R400H |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sprawność maks. | 91% | do 95% | >85% | 89,8% | 91,2% | 84% |
| Sprawność EcoDesign | 74% | – | – (A+) | – (A) | 79,2% | 84% |
| Odzysk wilgoci | ✓ 85%/70% | ✗ | ✗ | ✓ opcja | ✓ | ✗ (częściowy) |
| Wydajność [m³/h @100Pa] | 410 | 400 | 385–406 | 320 | 400 | ~350 |
| Klasa energetyczna | A | A | A+ | A | A | A+ |
| Typ wymiennika | Entalp. przeciwpr. | Przeciwpr. CORE | Przeciwpr.-krzyżowy | Obrotowy (4 wer.) | Entalpiczny | Obrotowy |
| Hałas min. biegu | 37 dB LwA | brak danych | 24 dB LpA pokój | brak danych | 38 dB LwA | brak danych |
| Hałas nominalny | 49 dB LwA | 45 dB LwA | 45 dB LpA | 45 dB LpA | 48 dB LwA | 44 LwA / 32 LpA |
| Filtr nawiewny | M5+G2 | M5 ePM10 | G4+F7 | F7 ePM1 60% | ISO Coarse+ePM10 | F7 ePM1 60% |
| Nagrzewnica [W] | 2450 | 1500 | 1800 | 500 (+1800 wod.) | 500 | 1000 |
| Moc went. nom. [W] | 210 | – | 238 | – | 20–192 | 52 |
| Króćce [mm] | Ø200 | Ø200 | Ø160 | Ø160 | Ø160 | Ø160 |
| Masa [kg] | 50 | 80 | 64 | 52 | 60 | 49 |
| Sterownik / Internet | Panel+Modbus | 5″ touch+e-Modul | MyVallox Cloud | eWind+eAir | Dotyk.+internet | C6M |
| Modbus RTU | ✓ | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ | ✗ |
| Bypass | ✓ 100% izol. | ✓ 100% | ✓ auto | – | – | ✓ ETB |
| Praca od [°C] | -15 | +5 | – | – | – | – |
| Gwarancja | 3 lata (* opcja 5 lat) | 2 lata (*opcja 5 lat) | 5 lat | 2lata (*opcja 5 lat) | 2 lata | 27 m-cy od sprzedaży (*opcja 36 m-cy od uruchomienia) |
Dlaczego warto zainwestować w wentylację z odzyskiem ciepła dla domu?
Rekuperatory to nie tylko obowiązek (od 2021 normy WT wymagają EP ≤ 70 kWh/m²/rok). To realna inwestycja w zdrowie:
- Stały dopływ świeżego powietrza – bez otwierania okien, hałasu i strat ciepła
- Filtracja powietrza – filtry F7 w najlepszych rekuperatorach zatrzymują smog PM2.5 i alergeny
- Oszczędność – odzysk 85–95% ciepła obniża rachunki o 1 000–3 000 zł/rok
- Ochrona budynku – zapobieganie wilgoci, pleśni i grzybom
- Wyższa wartość nieruchomości – dom z wentylacją z odzyskiem ciepła jest wart więcej
Który rekuperator do domu wybrać? Podsumowanie rankingu 2025
Thessla Green AirPack4 400h Enthalpy – wybór nr 1 dla wymagających. Jedyny rekuperator z entalpijnym odzyskiem ciepła i wilgoci + 7 autorskich systemów w standardzie. Montaż do -15°C.
Defro DRX 400 H PLUS – najlepsza automatyka. Dotykowy wyświetlacz 5″, e-Modul, 8 trybów i 95% sprawności CORE.
Vallox 110 MV – najcichszy nocą (24 dB), klasa A+, MyVallox Cloud i 5 lat gwarancji.
Enervent LTR-3 – najbardziej wszechstronny: 4 wymienniki (w tym sorpcyjny), F7, grzanie/chłodzenie wodne.
Wanas 400 H HI-TECH E – entalpiczny konkurent Thessla Green ze sprawnością EcoDesign 79,2%, internetem w standardzie. Zbliżony cenowo – solidna alternatywa z odzyskiem wilgoci.
Komfovent Domekt R 400 H – klasa A+, najlepsza filtracja PM1 (F7), najcichszy nominalnie 32 dB @3m, najniższy pobór 52 W.
Powiązane artykuły o rekuperatorach i wentylacji z odzyskiem ciepła
Najczęściej zadawane pytania o rekuperatory do domu
Który rekuperator do domu do 400 m³/h jest najlepszy w 2025 roku?
Najlepszy rekuperator zależy od priorytetów. Do zaawansowania technicznego i odzysku wilgoci – Thessla Green AirPack4 400h Enthalpy. Do automatyki – Defro DRX 400 H PLUS z e-Modul. Do ciszy nocnej – Vallox 110 MV (24 dB). Dla alergików – Komfovent Domekt R 400 H z F7 PM1.
Ile kosztuje instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła w domu?
Sam rekuperator do 400 m³/h: 10 000–19 000 zł. Kompletna wentylacja z odzyskiem ciepła dla domu: 20 000–35 000 zł. Roczne oszczędności: 1 000–3 000 zł – zwrot w 5–10 lat.
Czym różni się wymiennik entalpiczny od przeciwprądowego?
Przeciwprądowy (np. Defro CORE) odzyskuje ciepło do 95%, ale suszy powietrze zimą. Entalpiczny (Thessla Green Enthalpy, Wanas HI-TECH E) odzyskuje ciepło (do 91%) i wilgoć – komfortowa wilgotność 40–55% przez całą zimę.
Czy rekuperator można zamontować na nieogrzewanym strychu?
Jedynym modelem z potwierdzoną pracą do -15°C jest Thessla Green AirPack4 z obudową FullShell. Pozostałe rekuperatory dla domu wymagają temperatury powyżej +5°C.
Dlaczego hałas na najniższym biegu jest ważniejszy od nominalnego?
Przez większość doby rekuperator pracuje na minimum – nocą, przy pracy z domu. Jawnie hałas na min. biegu podają: Thessla Green (37 dB LwA), Wanas (38 dB LwA) i Vallox (24 dB LpA). Pozostali producenci podają tylko wartość nominalną.
Co oznacza sprawność EcoDesign vs maksymalna?
Sprawność max to odzysk przy niskim przepływie (do 95%). Sprawność EcoDesign (UE 1254/2014) to przepływ referencyjny – realna praca. Np. Thessla Green Enthalpy: max 91%, EcoDesign 74%. Wanas: max 91,2%, EcoDesign 79,2%.
Jaki rekuperator do domu 150 m²?
Optymalny to rekuperator 300–400 m³/h: Vallox 110 MV (cisza, A+), Defro DRX 400 H PLUS (automatyka) lub Enervent LTR-3 (chłodzenie wodne). Dobór wentylacji z odzyskiem ciepła powinien uwzględniać min. 30 m³/h na osobę.
Czy rekuperator suszy powietrze w domu zimą?
Standardowe rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym mogą obniżyć wilgotność do 20–30%. Rozwiązanie: wymiennik entalpiczny (Thessla Green Enthalpy, Wanas HI-TECH E) lub obrotowy higroskopijny (Enervent LTR-3) – utrzymują 40–55%.
Czy rekuperator chłodzi powietrze latem?
Pasywnie przez bypass nocny – tak. Aktywne chłodzenie wymaga chłodnicy wodnej/freonowej: Enervent LTR-3 (wbudowana opcja) i Komfovent R 400 H (akcesorium).
Jak często wymieniać filtry w rekuperatorze?
Co 3–6 miesięcy. Thessla Green AFC monitoruje zabrudzenie w czasie rzeczywistym i sygnalizuje wymianę po faktycznym spadku wydajności – nie co 90 dni jak większość rekuperatorów.
Czy wentylacja z odzyskiem ciepła jest obowiązkowa w nowym domu?
Od 2021 normy WT wymagają EP ≤ 70 kWh/m²/rok. Bez rekuperatora nowy dom nie spełni limitu – wentylacja z odzyskiem ciepła jest de facto obowiązkowa w nowych budynkach.
Artykuł ma charakter informacyjno-porównawczy. Parametry techniczne rekuperatorów na podstawie oficjalnych kart katalogowych i dokumentacji technicznej producentów 2022–2025. Ranking uwzględnia zaawansowanie techniczne central wentylacji z odzyskiem ciepła – od najbardziej do najmniej innowacyjnego. Porównanie obejmuje modele o wydajności do ok. 400 m³/h. © 2025 Market Instalacji
POLECANE
Poprzednia najniższa cena: 16,720.00 zł.
Poprzednia najniższa cena: 13,400.00 zł.
Poprzednia najniższa cena: 14,600.00 zł.























