Ciekawostki, Filtry

Nieprzyjemne zapachy z wentylacji w bloku mieszkalnym?

Jak pozbyć się uciążliwych zapachów z wentylacji w bloku mieszkalnym?

Temat nieprzyjemnych zapachów z wentylacji jest coraz częściej pojawiającym się problemem w blokach wielorodzinnych z kilku powodów. Pierwsza przyczyna to szczelność budynków i niedopasowana do niej wentylacja. Praktycznie notorycznie w blokach wielorodzinnych jest problem z wentylacją tzw.bytową polegający na tym że jest zbyt mały napływ powietrza wentylacyjnego do lokali. Projektanci i Wykonawcy zwykle nawiew ograniczają do zastosowania kilku tj.max. 2-3 nawietrzaków okiennych co jest niewystarczające już dla samej wentylacji bytowej.

Zakładając że w mieszkaniu mamy kuchnie bez gazu i łazienke nasz wywiew bytowy to 2 x 50 [m3/h] czyli 100 [m3/h]. Trzy w pełni otwarte nawietrzaki to zależnie od ciśnienia maksymalnie 90 [m3/h]. 

Maksymalnie i w pełni otwarte....!!! Realnie jest to może połowa. A co jeśli w mieszkaniu mamy jeszcze pion okapowy i do niego podłączony okap o wydajności 250-350 [m3/h]?

Projektanci omijają temat nakazują tzw.mikro-uchył podczas pracy okapu. Jakie są realia? Kto otwiera okno jesienią czy zimą wychładzając jednocześnie lokal? 

Co więc można zrobić? My proponujemy zastosowania podwójnego zabezpieczenia. Pierwsza zapora to klapa zwrotna na wyjściu z pionu w kierunku okapu. Druga zapora to filtr z węgle aktywnym w samym okapie

Jeśli klapa zwrotna to jaka?

Klapa zwrotna do okapów

 

Mamy dwa rodzaje klap- standardowe i z magnesem. Ponieważ różnica cenowa pomiędzy nimi jest niewielka zdecydowanie polecamy klapy z magnesem np. klapę zwrotną Blu125 . Magnes stabilizuje nam uchylny element klapy który jest bardzo podatny na wahania ciśnienia w pionie spowodowane pracą okapów podłączonych do tego samego pionu a także czasem wpływem wiatru i zewnętrznej temperatury powodujące tzw.cofki. Oczywiście bardzo ważne jest aby klapa została prawidłowo zamontowana aby uchylny element bez problemu domykał się w sytyacji powstania cofki.

 

Drugim elementem blokującym przedostanie się zapachów do mieszkania jest filtr węglowy. Bardzo ważne jest aby Wasz okap miał możliwość montażu takiego filtra. Większość ma ale należy to sprawdzić przed zakupem.

Filtr taki należy wymieniać co ok. 3 do 6 miesięcy zależnie od częstotliwości użytkowania okapu.

Filtr węglowy składa się z niewielkich  kulek węgla aktywnego który ma właściwości absorpcyjne. Same filtry mają różny kształt zależyny od typu okapu ale zwykle jest to filtr okragły lub prostokątny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *